Chemical calculations Department of medical chemistry Pomeranian Medical University 1 Percentage Concentration of solutions Percentage concentration Ø Percent composition by mass (% m/m) or by weight (% w/w) – gives grams of solute per 100 grams of solution. Ø Percent by mass-volume (% m/v) – gives grams of solute per 100 mL of solution. Ø Percent by volume-volume (% v/v) – gives amount of mililiters of solute per 100mL of solution. 2 Concentration of solutions mr → ms 100 → x Calculation: mass percent ms • 100 x = cp = ms mass of solute [g] mr mass of solution [g] cp percentage concentration by mass [%] mr Example How many grams of glucose is needed to obtain a 2500 g solution of 12% m/m? 100 g → 12 g 2500 g → xg x = 300 g 3 Percentage Concentration mr g → m s g 100 g → x g x = cp = ms· 100 / mr m mass of solute [g] V volume [cm3] d density [g/cm3] d =m /V Example 18 – student’s book How many miligrams of bromide was provided if the patient was given 5 cm3 of medicine containing 0,2% KBr, d=1.0 g/cm3. mass of medicine (solution) provided to patient mr = 5 cm3 •1,0 g/cm3 = 5 g 100 g → 0,2 g KBr 5g → x g KBr x = 0,01 g KBr 1 mole KBr – 119 g 1 mole Br – 79,9 g 119 g KBr → 79,9 g Br 0,01 g KBr → x g Br x = 6,7 • 10-3 g Br = 6,7 mg Br Percentage Concentration mr g → m s g 100 g → x g x = cp = ms· 100 / mr Example 4 – student’s book Calculate the volume of a concentrated H2SO4 solution (96%, d=1.84g/cm3) needed for making 400 cm3 of a 40% m/v solution. 100 mL 400 mL → 40 g H2SO4 → x g H2SO4 x = 160 g H2SO4 100 g → 96 g H2SO4 x g → 160 g H2SO4 x = 166,67 g 96% H2SO4 solution V = 166,67 g / 1,84 g/mL = 90,6 mL 5 Percentage Concentration mr g → m s g 100 g → x g x = cp = ms· 100 / mr Example The blood contains 120% m/v (120mg/100cm3) glucose. Calculate glucose concentration in mmol/L. 1 mole glucose → 180 g x mole → 0,120 g x = 6,67 • 10-4 mola 6,67 • 10-4 mole → 100 mL 6,67 • 10-3 mole → 1000 mL c = 6,67 • 10-3 mol/L = 6,67 mmol/L 6 Percentage Concentration mr g → m s g 100 g → x g x = cp = ms· 100 / mr Example How many milliliters of 95,57% m/m ethyl alcohol (EtOH) solution is necessary to make 500g of 70% m/m. A [%, mol/L,etc.] • amount [g,mL] = B [%, mol/L,etc.] • amount [g,mL] A - concentration of chemical A B - concentration of chemical B 95,57% • x = 70% • 500g x = 366g (95,57% EtOH solutions) 500g solution = x g H2O (solvent) + 366g EtOH (solute) x = 134g H2O 7 Molar Concentration of solutions Molarity (molar concentration, CM ) Molar concentration is the number of moles of solute per liter (1000mL) of solution. Practically, a mole of the compound is numerically equal to its molecular mass. It is expressed in: CM [mol/L] or [M] CM = n / V M - molecular mass of solute [g/mol] n – amount of certain solute in mole [mol] n=m/M m – amount of certain solute in mass [g] CM = m / M • V 8 Molar Concentration of solutions CM = n / V = m / MV Example 5 – student’s book Calculate the molar concentration of a 37% m/m HCl solution with d=1.19g/cm3. 1 mol HCl – 36,45 g 1 mL → 1,19 g 1000 mL → 1190 g 100 g → 37 g HCl 1190 g → x g HCl x = 440,3 g HCl 1 mol HCl → 36,45 g x mol HCl → 440,3 g x = 12,06 mol in 1000 mL → 12,06 mol/mL 9 Molar Concentration of solutions CM = n / V = m / MV Example How much of a 36% m/m HCl solution with d=1.19g/cm3 must be added to obtain 2L of 0,5 mol/L solution? 1 mol → 36,45 g 0,5 mol → 18,23 g 18,23 g → 1 L xg → 2L x = 36,45 g HCl 100 g → 36 g HCl x g → 36,45 g x = 101,25 g 36% HCl solution V = mr/d = 101,25 g / 1,19 g/mL = 85 mL 36% HCl 10 Molar Concentration of solutions CM = n / V = m / MV Example 5 – student’s book 0,5 liter of 2mol/L NaOH solution was mixed with 1,5 liters of 6mol/L NaOH solution. Calculate the concentration of the obtained solution. 1 L → 2 mol 0,5 L → 1 mol 1 L → 6 mol 1,5 L → 9 mol total moles number = 1 + 9 = 10 total volume = 0,5 + 1,5 = 2 L c = 10/2 mol/L = 5 mol/L or c1 · v1 +c2 · v2 = cr · vr 0,5 L · 2 mol/L + 1,5 L · 6 mol/L = cr · 2 L cr = 5 mol/L 11
© Copyright 2026 Paperzz