Applying Rational Operations Part 2

Applying Rational Number Operations Part 2
Show all your Work
Name:___________________________
Period: __________
Answer each problem below. (Show all work)
1.
Katelyn bought 3 packages of ground beef. The packages weighed 2.65 pounds, 1.85 pounds, and 2.46
pounds. She divided the ground beef into 4 packages, each the same weight. How many pounds of
ground beef were in each package?
2.
Jensen bought 3 bags of frootsies for $7.60 each and one packages of caramel apple lollipops for $2.49.
If she pays with two $20 bills, then how much change does she receive?
3.
A used car is on sale for $3,600. Eric offered the owner of the car
4
of the asking price. How much was
5
Eric’s offer?
4.
19
5
How much greater is 21  compare to 25  1 ?
21
6
Spiral Review.
Evaluate each expression. (Show all work)
5.
-8 + 3(-2 – 5) + 15
6.
8 + 48 ÷ (-6)(-7 + 5) – 12