Ionic Equilibrium 9.1 SOLUTION Section A Level-I 1. The conjugate base of HCO3– is CO32– 2. (a) Left Right + Bronsted acid NH4 H 3O + Bronsted base H2O NH3 (b) Bronsted acid HNO2 HCN Bronsted base CN– NO2– 3. [H+] = 0.001 M \ [OH–] = Kw + [H ] 4. [OH– ] = 7.5 ´ 10–3 M [H+] = = 1.0 ´ 10–11 M 1.0 ´ 10-14 = 1.33 ´ 10–12 M 7.5 ´ 10 -3 5. pH = 2.29 = – log [H+] [H+] = 5.13 ´ 10–3M 6. p(OH) = 4.90 [OH–] = antilog (–4.90) [OH–] = 1.26 ´ 10–5 M 7. [H+]A = 10–2 M [H+]B = 10–4 M [H+]A is 100 times greater than the [H+]B 8. pH = 3.0 [H+] = 10–3 M 1 L contains 10–3 mol \ 0.1 L contains 10–4 mol 9. C = 0.02 M a = 0.025 2 2 Ka = Ca 0.02 ´ (0.025) 1-a 0.975 = Ka = 1.28 ´ 10–5 Chapter-09 OLC.p65 1 12/7/07, 2:02 AM 9.2 Physical Chemistry for IIT-JEE 10. pH = 1.95 [H+] = antilog (–1.95) [H+] = 0.0112 M = Ka C Ka = (0.0112)2 C Ka = (0.0112)2 = 1.26 ´ 10–3 0.1 11. pH = 10.10 (a) [H+] = 7.94 ´ 10–11 M and [OH–] = (b) a = a= 12. 1.0 ´ 10-14 = 1.26 ´ 10–4 M 7.94 ´ 10 -11 [OH - ] C 1.26 ´ 10-4 0.012 a = 0.010 as base is just 1% ionized, it is a weak base Ka. Kb = 1.0 ´ 10–14 Kb = 1.0 ´ 10-14 1.7 ´ 10-4 Kb = 5.88 ´ 10–11 13. (a) K2CO3 pH > 7 as it is a salt of strong base KOH and weak acid H2CO3. (b) BaCl2, pH = 7, salt of strong base Ba[OH]2 and strong acid HCl (c) Fe[NO3]3, pH < 7, salt of weak base Fe[OH]3 and strong acid HNO3. XXV HCO3– + H3O+ 14. H2CO3 + H2O WXX [H3O+] = [HCO3–] = Ca = = Ka , C 4.2 ´ 10 -7 ´ 0.08 [H3O+] = [HCO3–] = 1.83 ´ 10–4 M [H2CO3] = C(1 – a) and Chapter-09 OLC.p65 [HCO3- ] C 1.83 ´ 10 -4 a= =2.29 ´ 10–3 0.08 a= 2 12/7/07, 2:02 AM 9.3 Ionic Equilibrium [H2CO3] = 0.0798 M XXV CO 2– + H O+ HCO3– + H2O WXX 3 3 [CO32–] = K a ´ [HCO3- ] 2 [CO32–] = 4.8 ´ 10 -11 ´ 1.83 ´ 10 -4 [CO32–] = 9.37 ´ 10–8 M XXV In– + H+ 15. HIn WXX pH = pKa + log [In] [HIn] 5.6 = 6.795 + log log [In] [HIn] [HIn] = 1.196 [In - ] [HIn] = 15. 70 [In - ] as [HIn] > [In–], the colour of the indicator is due to its unionized form i.e. yellow. 16. (a) For CaF2 Ksp = 4x 3 where x is the molar solubility 1 (b) æ 4.0 ´ 10-11 ö 3 –4 x= ç ÷ = 2.15 ´ 10 M 4 è ø [F –] = 2x = 2 ´ 2.15 ´ 10–4 [F – ] = 4.30 ´ 10–4 M 17. (a) As Ksp (CuI) < Ksp (PbI2), CuI will precipitate first on adding NaI solution. (b) [I –] required to precipitate CuI is 1.1 ´ 10-12 = 1.1 ´ 10–8 M 1.0 ´ 10-4 and [I–] required to precipitate PbI2 is 1 æ 7.1 ´ 10-9 ö 2 ç ÷ è 1.0 ´ 10-3 ø [I –] = 2.66 ´ 10–3 M Chapter-09 OLC.p65 3 12/7/07, 2:02 AM 9.4 Physical Chemistry for IIT-JEE (c) Cu+ ion will precipitate first and it continuous to precipitate till [I –] reached 2.66 ´ 10–3 when Pb2+ also starts precipitating. Cu+ remaining in the solution is [Cu+] = [Cu+] = K sp (CuI) [I - ] 1.0 ´ 10-12 2.66 ´ 10-3 = 3.76 ´ 10–10 Percentage of Cu+ ion remaining in the solution is = 3.76 ´ 10-10 ´ 100 1.0 ´ 10-4 = 3.76 ´ 10–6 ´ 100 = 0.000376 XXV [Cu(NH ) ]2+ 18. Cu2+(aq) + 4NH3(aq) WXX 3 4 (aq) Since K f is very large (5.0 ´ 1013), the equilibrium lies to the right. We can assume that all Cu+ ion converted into [Cu(NH3)4]2+ ion The amount of NH3 consumed is 4 ´ 0.01 = 0.04 mol The conc. of NH3 at equilibrium is 1.0 – 0.04 = 0.96 M and that of [Cu(NH3)4]2+ is 0.01 M (same as the initial conc. of Cu2+). Let the conc. of Cu2+ ion at equilibrium is x and write Kf = [Cu(NH3 )2+ 4 ] [C u 2+ ] [NH3 ]4 = 5.0 ´ 1013 0.01 = 5.0 ´ 1013 x (0.96) 4 Solving for x gives = x = 2.17 ´ 10–16 M = [Cu2+] XXV Ag+(aq) + Br– 19. AgBr(s) WXX (aq) Ksp = [Ag+] [Br–] = 7.7 ´ 10–13 XXV Ag(S O ) 3– Ag+(aq) + 2S2O32–(aq) WXX 2 3 2 Kf = 1.0 ´ 1013 overall reaction is XXV Ag(S2O3)23– + Br– AgBr(s) + 2S2O32–(aq) WXX K = Ksp. Kf = 7.7 ´ 10–13 ´ 1.0 ´ 1013 = 7.7 Let s be the solubility of AgBr in mol/L, then Chapter-09 OLC.p65 4 12/7/07, 2:02 AM 9.5 Ionic Equilibrium XXV Ag(S2O3)23– + Br–(aq) AgBr(s) + 2S2O32–(aq) WXX Initial conc. : at equilibrium : 0.1 (0.1–2s) K= s2 (0.1 - 2 s) 2 0 s 0 s s.s = 7.7 (0.1 - 2 s) 2 = 7.7 s = 2.77 (0.1 - 2 s) solving for s gives s = 0.042 M at equilibrium, 0.042 mole of AgBr dissolves in 0.1 M Na2S2O3 Level-II XXV C6H5O– + H3O+ 1. C6H5OH(aq) + H2O(l) WXX (aq) (aq) Ka = 1.0 ´ 10–10 and [C6H5O– ] = Ca = and a= Ka ´ C = Ka = C 1.0 ´ 10-10 ´ 0.05 = 2.24 ´ 10–6 M 1.0 ´ 10-10 = 4.47 ´ 10–5 0.05 In 0.01 M C6H5ONa solution XXV C6H5O– + H3O+ C6H5OH(aq) + H2O(l) WXX (aq) (aq) (0.05 – x) C6H5O– Na– 0.01M ® C6H5O– 0.01M x x + Na+ 0.01M [C6 H5 O - ] [H3 O+ ] ( x + 0.01) x = [C6 H5 OH] (0.05 - x) Solving for x, we obtain Ka = x = 5.0 ´ 10–10 5 ´ 10-10 x = = 1.0 ´ 10–8 0.05 C where a¢ = degree of dissociation of phenol in 0.01 M C6H5O–Na+ solution. and a ¢ = Chapter-09 OLC.p65 5 12/7/07, 2:02 AM 9.6 Physical Chemistry for IIT-JEE XXV HS– + H+ 2. H2S WXX Ka1 = [HS- ] [H + ] = Ca 2 [H 2S] and [HS–] = Ca = [HS–] = K a1C 9.1 ´ 10-8 ´ 0.1 = 9.54 ´ 10–5 M in 0.1 M HCl XXV HS– + H+ H2S WXX HCl ® Cl– (0.1 – x) 0.1 M Ka1 = H+ + x x 0.1 M 0.1 M x(0.1 + x) 0.1 x =x = (0.1 - x ) 0.1 x = 9.1 ´ 10–8 M = [HS– ] in 0.1 M HCl The concentration of H5 has decreased in 0.1 M HCl. To calculate the concentration of S2– ion Initial conc. at equilibrium HS– ® 9.54 ´ 10–5 (9.54 ´ 10–5– x) Ka2 = \ 1.2 ´ 10–13 = H+ 0 x + S2– 0 x (H + ) (S2 - ) (HS– ) x2 x2 = =x 9.54 ´ 10-5 - x x [S2–] = 1.2 ´ 10–13 M 3. Concentration of Sr (OH)2 = 19.23 = 0.158 mol/L 121.62 XXV Sr2+ + 2OH – Sr(OH)2 (aq) WXX (aq) (aq) [OH – ] = 2[Sr(OH)2] = 2 ´ 0.158 = 0.316 M \ and 1.0 ´ 10-14 = 3.16 ´ 10–14 M 0.316 pH = – log 3.16 ´ 10–14 [H + ] = pH = 13.50 Chapter-09 OLC.p65 6 12/7/07, 2:02 AM 9.7 Ionic Equilibrium XXV CH CH COO– + H O+ 4. CH3CH2COOH + H2O WXX 3 2 3 a= Ka 1.32 ´ 10-5 = = 0.016 C 0.05 [H3O+] = Ca = 0.05 ´ 0.016 = 8.0 ´ 10–4 M and pH = – log(8.0 ´ 10–4) = 3.09 In 0.01 M HCl Ka = \ x (0.01 + x ) 0.01 x = 1.32 ´ 10–5 = (0.05 - x) 0.05 x = 6.6 ´ 10–5 -5 The degree of ionization = 6.6 ´ 10 = 1.32 ´ 10–3 0.05 –4 5. Ka = 4.5 ´ 10 and C = 0.04 M XXV HNO2 + OH – NO2– + H2O WXX [OH –] = Ch and Kh = Kw Ch 2 = = ch2 1- h Ka h = degree of hydrolysis h= \ Kw = Ka × C 1.0 ´ 10-14 4.5 ´ 10 -4 ´ 0.04 = 2.36 ´ 10–5 [OH–] = Ch = 0.04 ´ 2.36 ´ 10–5 = 9.43 ´ 10–7 M p[OH] = – log[OH –] = 6.03 \ pH = 7.97 6. Pyridinium hydrochloride is a salt of weak base and strong acid. Therefore, pH = 7 – \ 3.44 = 7 – 1 [log C + pKb] 2 1 [log 0.02 + pKb] 2 1 (–1.70 + pKb) 2 pKb = 8.82 –3.56 = taking antilog gives Kb = 2.0 ´ 10–9 Chapter-09 OLC.p65 7 12/7/07, 2:02 AM 9.8 Physical Chemistry for IIT-JEE 7. (i) nca(OH)2 = 0.2 ´ 0.01 = 0.002 nOH– = 2 ´ nca(OH)2 = 0.004 and nH + = nHCl = 0.1 ´ 0.025 = 0.0025 H ion is completely consumed, + therefore nOH– left = 1.5 ´ 10–3 [OH –] = 0.0375 M and p[OH] = 1.43 and pH = 14 – 1.43 = 12.57 (ii) nH2SO4 = 0.01 ´ 0.01 = 0.0001 nH+ = 0.002 nCa(OH)2 = 0.01 ´ 0.01 = 0.0001 nOH– = 2 ´ 0.0001 = 0.0002 as nH+ = nOH – \ pH = 7.0 (iii) nH2SO4 = 0.1 ´ 0.01 = 0.001 \ nH+ = 0.002 nOH – = 0.001 nH+ left = 0.001 \ and [H + ] = 0.001 20 ´ 10 -3 = 0.05 pH = 1.30 8. C6H5COOH + NaOH ® C6H5COONa + H2O nBenzoic acid = nNaOH = MNaOH VNaOH = 0.2 ´ 50 ´ 10–3 = 0.01 mol mass in grams but n = molar mass Molar mass = 1.22 = 122 g/mp 0.01 9. Ksp(Ag2CrO4) > Ksp(AgBr) \ Ag2CrO4 is more soluble XXV 2Ag+ + CrO 2– Ag2CrO4(s) WXX 4 (aq) (aq) Ksp = 4s3 and 1 æ 1.1 ´ 10-12 ö 3 –5 \ s= ç ÷ = 6.50 ´ 10 M 4 è ø XXV Ag+(aq) + Br–(aq) AgBr(s) WXX Chapter-09 OLC.p65 8 12/7/07, 2:02 AM 9.9 Ionic Equilibrium Ksp = (s¢ )2 1 S¢ = (50 ´ 10–13) 2 = 7.07 ´ 10–7 M The ratio of their molarities S 6.50 ´ 10 -5 = = 91.92 S ¢ 7.07 ´ 10-7 10. Suppose the volume of each solution a 1L, then = nNaIO3 = 0.002 ´ 1 = 0.002 mol nIO–3 – = 0.002 mol and nCu2+ = nCu(ClO3)2 = 0.002 Total volume after the mixing of two solution = 2L \ [IO3–] = 0.001 M and [Cu2+] = 0.001 M Then Q = [IO–3 ]2 [Cu2+ ] = (0.001)2 ´ 0.001 Q = 1.0 ´ 10–9 As Q < Ksp, the reaction will proceed in the forward direction. No precipitate of copper iodate will form 11. Suppose S is the molar solubility of silver benzoate in water then XXV C6H5COO– + Ag+ C6H5COOAg(s) WXX (aq) (aq) Ksp = S2 and S = 2.5 ´ 10-13 = 5.0 ´ 10–7 M If the solubility of salt of weak acid of ionization constant Ka is S¢, then Ksp and Ka, S¢ are related to each other as æ ö Ka Ksp = S¢ 2 ç + ÷ è K a + [H ] ø and 1 ì ü2 ï ï K sp ï ï S¢ = í ý öï ka ïæ ï çè k +[H + ] ÷ø ï î a þ Given pH = 3.19 and [H+] = 6.46 ´ 10–4 M 1 \ Chapter-09 OLC.p65 9 ì ü2 ï ï 2.5 ´ 10 -13 ï ï S= í ý 5 ùï 6.46 ´ 10 ïé ï êê 6.46 ´ 10-5 + 6.46 ´ 10-4 úú ï ûþ îë 12/7/07, 2:02 AM 9.10 Physical Chemistry for IIT-JEE S¢ = 1.658 ´ 10–6 M \ The ratio 1.658 ´ 10-6 S¢ = = 3.32 5.0 ´ 10-7 S Silver benzoate is 3.32 times more soluble in buffer of pH 3.19 than in water. 12. Let the concentration of FeSO4 Solution = n Fe 2+ V n and the concentration of Na2S = s2 – V After mixing [Fe2+] = [S2–] = n Fe 2 + 2V = nS22V XXV Fe2+ + S2– WXX (aq) (aq) FeS(s) Ksp = [Fe2+ ] [S2–] = [Fe2+ ]2 æn + ö Ksp = ç Fe 2 ÷ è 2V ø n Fe 2+ 2V 2 = 6.3 ´ 10–18 = 2.5099 ´ 10–9 M [Fe2+]ini = n Fe 2+ = [S2– ] ini 2V = 2 ´ 2.5099 ´ 10–9 = 5.02 ´ 10– 9 M XXV Ca2+ + SO42–(aq) 13. CaSO4 (s) WXX (aq) Ksp = S2 and S= nCaSO4 = 9.1 ´ 10 -6 = 3.017 ´ 10–3 M mass 1 = mol molar mass 136 but nCaSO4 = MCaSO4 VCaSO4 VCaSO4 = 1 136 ´ 3.017 ´ 10 -3 VCaSO4 = 2.44 L Chapter-09 OLC.p65 10 12/7/07, 2:02 AM
© Copyright 2026 Paperzz