Pismena priprema broj 7

Osnovna škola:
Razred, odjeljenje:
Realizator nastavnog sata (student):
Trajanje nastavnog sata:
NASTAVNO PODRUČJE:
NASTAVNA JEDINICA:
Tip nastavnog sata:
Funkcionalni položaj nastavne jedinice:
JUOŠ „Lukavica“ Lukavica - Gračanica
I
Jasmin Brkićević
45 minuta
Skup brojeva do 10
Broj sedam (7)
Obrada
Učenici su predhodno usvojili pojam skupa,
te brojeve:
1, 2, 3, 4, 5, 6
Brojevi koji slijede su 8, 9, 10
Nastavne metode:
Metoda razgovora
Metoda usmenog izlaganja
Metoda objašnjenja
Metoda demonstarcije
CILJEVI I ZADACI RADA NA ČASU
Obrazovni
upoznati i usvojiti pojam broja 7, naučiti
čitati i pisati broj 7, formirati skupove sa
sedam elemenata, dopunjavati skupove do
sedam elemenata, pridruživati broj sedam
odgovarajućem skupu, upoređivati broj
sedam s ostalim brojevima
Odgojni
razvijati savjesnost i samostalnost u radu;
razvijati smisao za rad prema određenom
planu; izgrađivati pozitivna svojstva ličnosti:
upornost, sistematičnost, odgovornost,
tačnost, urednost; izgrađivati individualni
interes i motivaciju, želju i volju za rad;
usavršavati radne navike; razvijati ljubav
prema matematici
Funkcionalni
razvijati funkcionalno mišljenje za
matematičke zakonitosti; razvijati interes i
stvaralačku sposobnost; razvijati kreativnost
učenika; razvijati percepciju, maštu i
pamćenje; razvijati smisao za logičko
povezivanje; osposobljavati učenike za
logičko zaključivanje; razvijanje sposobnosti
slušanja i pamćenja bitnih pojedinosti u
sadržaju/na bazi analize, usporedbe,
generalizacije i zaključivanja/,
Uvodni dio: 5 – 10 minuta
Priča o Snježani i sedam patuljaka
Glavni dio: 20 – 25 minuta
Usvajanje broja sedam preko skupova
Završni dio: 5 – 10 minuta
Provjeravanje, analiza i sinteza
Detaljna razrada strukture nastavnog sata:
Sadržaj:
Uvodni dio (priprema, motivacija)
N - Dobar dan djeco. Zovem se Jasmin Brkićević i danas
ću se družiti sa vama na ovom času. Dolazim iz Gračanice,
a u mom mjestu se često pričaju priče. Ja sam za vas danas
pripremio/la jednu priču, pa da ju čujemo
Prepričavam priču Snježana i sedam patuljaka do mjesta
kada Snježana stiže do kućice patuljaka:
N: Koliko je patuljaka živjeleo u kući?
U: U kući je živjelo sedam patuljaka
N: Tako je dejco. U kući je živjelo sedam patuljaka, a mi
ćemo danas naučiti kako se piše broj sedam.
Glavni dio nastavnog sata
Nastavljamo razgovr sa učenicima.
N: Snjeguljica je došla u kuću u kojoj je bilo:
1,2,3,4,5,6...7 vilica (brojimo zajednički) i (postavljam
aplikaciju skupa od 7 vilica)
N: Šta je prikazano na slici?
U: Na slici je prikazan skup vilica.
N: Bravo! A Šta su elementi tog skupa?
U: Elementi tog skupa su vilice.
N: Odlično! Koliko elemenata ima ovaj skup vilica?
U: Ovaj skup vilica ima sedam elemenata.
N: Bravo! Idemo dalje.
Postavljamo aplikacije skupova:
7 kašika, 7 kreveta, 7 šolja, ...
Slijedi ista priča kao za skup vilica.
N: A onda je Snježana našla natpise sa imenima: Učo,
Ljutko, Stidljivko, Srećko, Kihavko, Pospanko i Lovac.
Tada je shvatila da je ušla u kuću u kojoj je živjelo 7
patuljaka.
Postavljam aplikaciju skupa sa patuljcima.
Objašnjenje (primjedbe,
sugestije)
Priču (bajku) sam upotrijebio/la
kao motivaciju jer kod djece
izazva neki poseban dojam kada
ju slušaju i o njoj razgovaraju.
Ujedno će mi poslužiti kao
priprema za ono što slijedi.
N: Sada ćemo izbrojati patuljke. Koliko ih ima?
U: Patuljaka ima sedam.
N: Tako je, patuljaka ima sedam. Šta je prikazano ovom
slikom?
U: Prikazan je jedan skup.
N: Bravo! To je skup. A šta su elementi tog skupa?
U: Elementi tog skupa su patuljci.
N: Odlično! Pa koliko elemenata ima ovaj skup patuljaka?
U: Skupa patuljaka ima sedam elemenata.
N: Kako ćemo to zapisati?
Učenik ili nastavnik zapisuje brojnost skupa u kvadratić,
uz napomenu da ovaj skup ima sedam elemenata. Vraćamo
se našim aplikcijama skupova od početka časa i isti
postupak primjenjujemo kod tih skupova, kako bi učenici
utvrdili da su ti skupovi jednakobrojni, da im je zajedničko
to što imaju sedam elemenata, da to označavaju posebnm
znakom.
N: Pošto vidim da vi dobro poznajete skupove, sada ću
vam pokazati kako se piše cifra/broj sedam, da bi smo
mogli da pišemo i brojnost ovih naših skupova.
Objašnjavam postupak pisanja cifre/broja 7 na tabli u
slobodnom prostoru uz naglašavanje pisanja smijera
pisanja cifre/broja sedam.
7
7
7
7
7
7
7
7
7
7
7
-­‐pišemo broj 7 prstom po klupi i zraku
-učenici pišu broj 7 u svesci (jedan red)
Kada su učenici usvojili kako se piše cifra/broj sedam,
zajednički popunimo kvadratiće ispod skupova koje smo
postavili na tabli (aplikacije) tako što na jednom primjeru
pokaže nastavnik, a ostale primjere popunjavaju učenici,
upišemo njihovu vrijednost te prelazimo na rješavanje
zadataka. Zadaci se odnose na formiranje skupova tako da
u skupu bude po sedam elemenata; crtanje elmenata koji
nedostaju (da ih bude sedam) – gdje možemo primjeniti i
sabiranje brojeva, tj. uočavati sabirke čiji nam zbir daje
broj sedam, pravljenje broja sedam od žice, konca ili
nekog drugog pripremljenog materijala, pronalaženje broja
7 na starim kalendarima itd.
Formiraj skupove tako da oni imaju sedam elemenata:
Nacrtaj onoliko elemenata koliko nedostaje u skupu:
7
7
Pridruži broj odgovarajućem skupu:
1
2
3
4
5
6
7
Završni dio sata
Pomoću sljedećih aplikacija (slika) sa djecom kroz razgovor
doći do toga kako smo formirali skupove od sedam elemenata:
N: Koliko trouglova vidimo u ovom skupu?
U: U ovom skupu vidimo šest trouglova.
N: Tako je, znači ovaj skup ima šest elemenata.
N:Koliko trouglova trebamo još nacrtati da bi imali skup od
sedam trouglova, tj. Sedam elemenata?
U: Trebamo nacrtati još jedan trougao.
N: Bravo! Nacrtaj nam taj jedan trougao.
Isti razgovor vodimo sa učenicima i za ostale skupove koji su
prikazani na slikama.
N – Na kraju želim da vas sve pohvalim što ste bili
vrijedni, što ste pokazali zavidno znanje o skupovima i
brojevima koje ste učili. A sada pažljivo slušajte šta imate
za domaću zadaću.
Zadati domaću zadaću (npr. Da se u svesci napišu dva
reda broja 7, ili u radnom listu zadati određene zadatke).
N – Doviđenja djeco!
U – Doviđenja!
Zapis na tabli će izgledati: Rad u školi 23.12.2011.god. Broj sedam ( 7 )
7
7
7
7
7
7
7
7
1
7
7
2
7
3
7
4
5
6
7