ovdje - Park Prirode Vransko jezero

„Oživljavanje lokalnih tradicijskih praksi
održivog korištenja prirodnih resursa
otoka Murtera i njegove prirodne regije“
Izvješće o provedenoj neformalnoj radionici o vrijednosti usluga ekosustava Murterskog kraja ‐ Imati i ovce i novce? U petak 21.studenog 2014. od 10 do 14 sati u restoranu Marine Hramina u sklopu projekta: "Oživljavanje lokalnih tradicijskih praksi održivog korištenja prirodnih resursa otoka Murtera i njegove prirodne regije" održana je neformalna radionica o vrijednosti usluga ekosustava Murterskog kraja pod nazivom "Imati i ovce i novce?".
Cilj radionice bio je jačanje kapaciteta sudionika na temu usluga ekosustava i dobrobiti dvaju zaštićenih te Natura 2000 područja kao i predstavljanje rezultata analize vrijednosti usluga ekosustava provedene kroz metodologiju „Procjene dobrobiti Zaštićenih područja parkova Dinarskog Luka“. Radionica je za dodatni cilj imala i prikupiti dosadašnja saznanja, iskustva kao i mišljenja sudionika o konceptima vezanima na temu usluga ekosustava te promišljanja o potencijalu istih za razvoj Murterskog kraja. Na prvom dijelu radionice, prezentacije su održale Norma Fressel, stručna suradnica za edukaciju Parka prirode Vransko jezero i Kasandra Zorica Ivanić stručna suradnica za zaštitu prirode iz WWF‐a, dok su radionicu facilitirale dr.sc. Irena Ateljević i Ana Raguž iz udruge Feniks, kroz metodologiju interaktivnog uključivanja dionika World Cafe.
Tema radionice bile su usluge ekosustava tj. dobrobiti ili dobra koje priroda pruža besplatno a čovjek ih koristi. Usluge se odnose na ekosustave prirodne regije otoka Murtera kao Natura 2000 područja, Parka prirode Vransko jezero i Nacionalnog Parka Kornati.
Radionici je prisustvovalo 32 dionika šire lokalne zajednice iz sektora turizma, lokalnih udruga te općina. U uvodnom predavanju sudionici su dobili kratki pregled pojedinih usluga ekosustava: usluga podrške, opskrbe, regulacije i kulture te važnosti pronalaženja održivih načina korištenja istih unutar društveno‐ekološkog sustava Nacionalnog parka Kornati, Parka prirode Vransko jezero i Otoka Murtera. Sudionicima su potom predstavljeni rezultati regionalnog istraživanja procjene dobrobiti zaštićenih područja s detaljnom analizom za područja Vranskog jezera i Kornata. Posljednja prezentacija bavila se temom vrijednosti kulturnih usluga ekosustava s naglaskom na ekonomsku procjenu vrijednosti održivog turizma u Parku prirode Vransko jezero.
Kroz proces uključivanja dionika i rad u grupama metodom World cafea postignuta je grupna dinamika i razmjena ideja. Metoda je koncipirana na način da sudionici imaju prilike porazgovarati sa što više ostalih sudionika i dati svoj glas i svoje mišljenje o pitanjima o kojima se raspravlja. Ova je metoda pripomogla da se na određeni način mapira predznanje sudionika o temama usluga ekosustava, koje je u slučaju prisutnih bilo nikakvo ili tek osnovno, te da se prikupe njihove ideje o tome kako jedan takav koncept može zaživjeti lokalno. Sudionici su kroz nekoliko krugova odgovarali na pitanja : 1. Što za vas znače pojmovi usluge ekosustava i održivi turizam? Jeste li se do sada i na koji način u svom radu susretali s tim konceptima?
2. U kojem je obliku moguć suživot očuvanja lokalne baštine (prirodne i kulturne) i njezinog ekonomskog korištenja? Navedite primjere.
Nakon rada metodom World cafea, sudionicima je dan zadatak da po grupama osmisle inovativni turistički proizvod, uslugu ili iskustvo koje će doprinijeti razvoju lokalnog turizma i to unutar jedne od zadanih tema: (1) Korištenje lokalnih materijala i hrane, (2) Baština i vještine, (3) Identitet zajednice, (4) Prijenos znanja. Nakon kratkih prezentacija osmišljenih ideja, koje će poslužiti pri izradi završnog Akcijskog plana ovog projekta, sudionici su imali prilike podijeliti svoje utiske o radionici kao i viđenje svog osobnog angažmana i ekspertize u projektu kroz kratki individualni rad. Projekt provode udruge Argonauta, Feniks, 4 Grada Dragodid i Modrave Murter‐Betina i JU PP Vransko jezero u sklopu programa IPA 2011 „Potpora organizacijama civilnog društva za razvijanje partnerstava za održivo korištenje zaštićenih područja u Hrvatskoj, uključujući moguća područja unutar NATURA 2000“. Projekt financira Europska unija, a sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Sadržaj ovog teksta isključiva je odgovornost Udruge za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja “Argonauta” i projektnih partnera i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Europske unije niti Ureda za udruge RH.
Program radionice:
10:15 ‐ 10: 40 Imati i ovce i novce?! ‐ Uvod u usluge ekosustava (Norma Fressel, JUPP Vransko jezero)
10:40 ‐ 11:00 Rezultati analize istraživanja Dobrobiti Zaštićenih područja: JUPP Vransko jezero i NP Kornati (Kasandra Zorica Ivanić, WWF)
11:00 ‐ 11:15 Usluge ekosustava i održivi turizam ‐ kulturne usluge ekosustava PP Vransko jezero (Norma Fressel, JUPP Vransko jezero)
11:15 ‐ 11:30 Kratka diskusija i pitanja
11:30 ‐ 12:00 Pauza za kavu
12:00 ‐ 14:00 Uključivanje dionika i rad u grupama ‐ metoda Art of Hosting (Ana Raguž, Fenix Arbor)
14:00 ‐ 15:00 Ručak Postignuti rezultati:




Podignuti kapaciteti u znanju sudionika radionice na temu usluga ekosustava postavljeni temelji međusobne suradnje sudionika motivacija sudionika za daljnji rad i sudjelovanje u aktivnostima projekta Oživi Održi Otok ostvaren doprinos projektu vlastitim znanjima i iskustvima sudionika radionice