priručnik za nastavnike

- Integracija ekoloških tema u
postojeci nastavni plan i program
u nižim razredima osnovnih škola
Glavni urednik priručnika:
Sabina Bačvan
.
Priprema:
Sabina Bačvan
Melisa Ćatić
Mirjana Lozančić
Dalila Alajbegović - Jokić
Ilustratori:
Kenan Halilović - ilustrator stripa
učenici IV razreda Druge osnovne škole Bugojno
Grafički dizajn:
Nihad Ramčić
Lektor:
Aziza ćatić
Izdavač:
UG Prijatelji prirode
“ EKO ELEMENT” Bugojno
Projekat “ Ekološka edukacija za održivi razvoj” podržala:
Američka Ambasada u Sarajevu
“Ovaj projekat je finansiran od strane Američke Ambasade
u Sarajevu i svi stavovi, mišljenja i zaključci izneseni ovdje
ne odražavaju nužno stav State Departmenta nego
isključivo autora”
1.
2.
POŠTOVANI NASTAVNICI
Cilj projekta “ Ekološka edukacija za održivi razvoj ” jeste da
motiviše nastavnike kako bi uključili ekološko obrazovanje u sve
relevantne predmete, kao i u neformalno obrazovanje i na taj način
zajedno sa svojim učenicima doprinesu ostvarenju novog globalnog
blagostanja. Ovim se predstavlja nova vizija obrazovanja koja će
pomoći djeci da razumiju svijet u kojem žive.
Ovakvo obrazovanje podržava cjelovit, interdisciplinaran pristup
razvoju znanja i sposobnosti koje su potrebne za održivu budućnost,
kao i promjene u vrijednostima, ponašanju i stilu života.
Zbog toga Vam nudimo ovaj priručnik i pozivamo Vas da nam se
pridružite na našem putu za zdraviji i ljepši život na Planeti.
Priručnik će Vam biti potreban samo kao podsjetnik ukoliko budete
željeli da uradite nešto novo, pa ga tako treba i prihvatiti. Ideja da
uradimo ovaj priručnik je da ekološko obrazovanje koje direktno utiče
na život na Planeti, približimo djeci na jedan lakši i interesantniji način.
Naša želja je da promovišemo međupredmetni pristup ekološkom
obrazovanju kao princip koji treba da bude sastavni dio naše kulture i
vrijednosnog sistema. Vi, kao njihovi drugi roditelji, možete djeci
pomoći da razumiju i poštuju sebe i svoju okolinu. Ima mnogo prilika
da se ekološko obrazovanje realizuje kroz sve oblasti u razrednoj
nastavi. To je doba kada djeca formiraju stavove i stiču navike.
Ovaj međupredmetni program sačinjen je kao pomoć nastavnicima
u planiranju tematskih oblasti. Prilikom izrade priručnika pronašli smo
obilje materijala od kojih smo ponudili samo neke. Stoga se u
priručniku nalazi dosta različitih priloga, od teoretskih do praktičnih
upustava.
Nadamo se da će ovaj priručnik biti donekle odgovor na Vaše potrebe
i da će u Vama potaći još veću motivaciju i kreativnost.
ZAŠTO EKOLOŠKA EDUKACIJA?
Svima nam je poznato i svi smo svjedoci globalnih promjena na
Planeti pod uticajem ljudskog faktora na koje bi čovjek još uvijek
mogao uticati, da ne bi došlo do opće katastrofe i potpunog
nestanka života na Planeti. Svjedoci smo pojava do sada potpuno
nepoznatih, smrtonosnih bolesti koje čovjek dobiva udišući nezdrav,
zagađen vazduh, jedući zagađeno voće i povrće, nezdravo meso...
Ako se osvrnemo oko sebe, vidjet ćemo zagađenu prirodu:
razgradivim i nerazgradivim otpadom. Razgradivi otpad procesom
raspadanja truje našu okolinu i nas, a nerazgradivi otpad obilježit će
naše vrijeme kao vrijeme “ najlon kesa” i “ plastičnih flaša”.
Zbog svih ovih činjenica (i mnogih koje nismo spomenuli) koje su
lančano povezane, svaki pojedinac mora sebi staviti zadatak, zbog
sebe i opstanka života na Planeti, da učini sve što može u cilju
vraćanja kvaliteta života na Zemlji.
Zaštita i razvoj okoliša ima dva temeljna razdoblja:
Prvo je od Stocholmske konferencije o zaštiti okoliša (1972.),
a drugo od Konferencije u Rio de Janeiru (1992.).
Oba su imala znatnu važnost u oblikovanju društvenih gledišta o
problematici okoliša.
4.
Na ovoj definiciji počivaju sva nastojanja međunarodne politike u
vezi sa zaštitom životne sredine.
Tokom ovog procesa razumijevanje održivog razvoja proširilo se u
vidu "magičnog trokuta održivog razvoja", koji je uz ekološku
ravnotežu obuhvaćao i "ekonomsku sigurnost" i "socijalnu
pravednost". Da bi rasvijetlili apstraktni pojam "održivog razvoja" te
ga preveli u konkretne obrazovne mjere, Ujedinjeni narodi su dekadu
od 2005-2015. godine proglasili dekadom
: “Obrazovanja radi održivog
razvoja".
Ovo tematsko razdoblje predstavlja podršku globalnom akcijskom
programu održivog razvoja ( Agenda 21.) u kojem su predviðene
aktivnosti na svim nivoima i to tako da svi nivoi zavise jedni od drugih.
Malo dokumenata je postalo tako poznato kao Agenda 21. Završila je
u rukama mnogobrojnih organizacija, shvatili su je mnogi i počeli
djelovati u skladu s njom.
Gotovo svima koji su se pozabavili problemom okoliša i zaštite
životne sredine, redovito se nameće problem razvoja ekološke svijesti,
a od svih pitanja koja se nameću u okviru ovog problema najvažnije je
ono o ulozi odgoja i obrazovanja u razvoju ekološke svijesti.
Deklaracija iz Ria u dokumentu Agenda 21. uz ostalo, identificirala je
odgoj i obrazovanje, poučavanje i javnu osviještenost kao ključne
elemente. Odgoj i obrazovanje za okoliš trebali bi pomoći i bogatima i
siromašnima, naći izlaz iz postojeće, veće ili nešto manje,
katastrofalne ekološke situacije i pripremiti se za aktivno sudjelovanje
u svojoj zajednici. Odgoj i obrazovanje za okoliš trebali bi biti dostupni
ljudima svih dobi. Naime, danas se od zemalja cijeloga svijeta
očekuje da svim svojim građanima osiguraju prava na odgoj i
obrazovanje za okoliš. Odgoj i obrazovanje djece/učenika i njihovih
učitelja/nastavnika najbolje je ulaganje nekoga društva, dakako, i
našega, u nastojanjima oko razvitka ekološke svijesti i kulture.
5.
POJAM, ULOGA I ZNAČAJ EKOLOGIJE
Riječ ekologija potiče od grčke riječi “oikos” što znači dom,
prebivalište, i “logos” što znači nauka. Pojam ekologija je uveo
Čarls Darvin 1856. god. u svojoj knjizi “Porijeklo vrsta”.
Na pomen riječi ekologija odmah pomislimo na ljepotu planete,
očuvanje životne sredine, zdravu prehranu i slično, kojih su pune
internet i novinske stranice, a na drugoj strani na sav otpad i
zagađenja koja uništavaju prvenstvenu idilu.
Da li je stvarno tako?
Sada je sasvim jasno da je čovjekova djelatnost postala globalni
faktor koji mijenja lik naše planete. Od svih živih bića na zemlji čovjek
ima najveću razornu moć. Mark Tven je rekao: “Čovjek je jedina
životinja koja može da pocrveni od stida zbog svog nasilja nad
prirodom”. Griješe svi koji misle da je ekologija neka nova prolazna
moda današnjeg svijeta.
Pojam ekologija predstavlja ukupnu znanost u odnosima
organizama prema okolnom svijetu, gdje u širem smislu mislimo na
sve egzistencijalne preduslove.
Ovi preduslovi su dijelom organske, a dijelom anorganske prirode.
U organske uslove egzistencije ubrajamo sve odnose organizama
prema drugim organizmima s kojima dolaze u dodir i od kojih obično
imaju ili štetu ili korist.
U anorganske uslove ubrajaju se fizikalna i hemijska svojstva
njegovog staništa (klima, svjetlo, toplina, vlažnost i električni
parametri atmosfere) anorganski oblici hrane, specifičnosti tla,vode...
6.
CILJEVI I ZADACI EKOLOŠKE EDUKACIJE
Osnova ekologije želi da postigne sljedeće opće ciljeve:
* razviti vještine potrebne da učenici postanu djelotvorni u pogledu
zaštite svoje okoline,
* unaprijediti povećano razumijevanje ekologije radi bolje zaštite svoje
okoline,
* povećati želju za očuvanjem okoliša radi njegovog značaja za
ljudski život.
Pri izučavanju osnova ekologije, učenici razvijaju mogućnosti
identificiranja pitanja koja zahtijevaju društvenu akciju. Potrebno je da
ih podržimo da, kroz informirano istraživanje, stvaraju ličnu
posvećenost, prihvataju odgovornosti koje su vezane za ekologiju odgovornosti koje su osnova za očuvanje životne sredine radi
održivog razvoja. Istraživanja pokazuju da školski odgoj razvija
sposobnost djece da razumiju druge, te da preuzmu odgovornost i
upravljaju svojim životom.
U cilju podržavanja osnovnih ekoloških vrijednosti važno je da se
aktivnosti u školskom odgoju provode. Na taj način se kod djece
stvara osnov za razvijanje osjećaja odgovornosti i pobuđuje njihov
interes za aktivno sudjelovanje u društvu.
ZADACI:
* upoznavanje i usvajanje vrijednosti ekologije i na taj način povećati
njeno razumijevanje i razumijevanje njenih osnovnih principa kod
učenika
* korištenjem različitih materijala i konkretnih iskustava razviti vještine
kritičkog mišljenja, korištenje argumenata i prihvatanje posljedica
vlastitog djelovanja kod učenika
* povezati vrijednosti očuvanja okoliša sa principima koji su
utemeljeni u osnovna pravila u kući, školi, okolini, itd.
7.
* razumijeti karakteristike dobrih pravila koji doprinose očuvanju
okoliša
* razvijati vještine aktivnog sudjelovanja i dati priliku učenicima da ih
sprovedu
* kroz konkretne aktivnosti promovisati vrijednosti poput:
- nepovrjedivost ljudskog života
- prihvatanje odgovornosti
- pravo na zdrav život i zdravu okolinu
Ekološka edukacija se oslanja na kritičko razmišljanje,
konstruktivno rješavanje problema i efikasne vještine u donošenju
odluka i uči pojedince da ekološkom problemu pristupe sa više strana
da bi donijeli pravilnu odluku.
Ono čega ovaj pristup nije zagovornik jedino je isključivo i jednostrano
gledište i pristup problemima.
Obrazovanje za okoliš podupire proces razvoja građana koji će
prihvatiti odgovornost za obnavljanje stila života koji će promovisati
ljudski napredak, a u isto vrijeme brinuti za resurse koji omogućuju
takav napredak, - drugim riječima, praksa održivog razvoja.
PRIRODA
EKONOMIJA
DRUŠTVO
ODRŽIVI RAZVOJ
8.
ZAŠTITA ŽIVOTNE OKOLINE
Zaštita životne okoline je izuzetno važan, težak i odgovoran
zadatak, koji se može uspješno rješavati samo upornim, mudrim i
poštenim djelovanjem, a ne pričanjem. Potrebno je nešto i praktično
raditi. Važno je da svako od nas, svakoga dana, učini makar po jednu
konkretnu sitnicu za zaštitu prirode i unapređenje kvaliteta životne
sredine i da to osjeća kao svoju čast i obavezu. A mnogo sitnica, od
mnogo ljudi, kad se ponavljaju svakodnevno, daju veliki učinak. I ako
je igdje potreban sklad riječi i djela i snaga ličnog primjera, onda je
to u oblasti zaštite životne sredine.
Ovim priručnikom nismo imali namjeru da dublje zalazimo u ekologiju
niti da vam držimo predavanje o ekologiji, veoma kompleksnoj i
sveobuhvatnoj znanosti od koje u mnogome zavisi kvalitet našeg
zdravlja i života. Na ovaj način želimo da koliko - toliko doprinesemo
podizanju opće svijesti o važnosti očuvanja i unapređivanja sredine u
kojoj živimo, a koja nije statična i nepromjenjiva veličina, već
nasuprot. Zbog toga je neophodno da svaki put iznova, svi mi
podsjećamo na nehat i odmahivanje rukama na pominjanje ekoloških
problema.
9.
ORGANIZACIJA RADA
U NASTAVNOM PLANU I PROGRAMU
U skladu s tim, nova vizija obrazovanja za okoliš, koja zaslužuje
priznanje, promovira više ključnih elemenata. Čini se da su najvažniji:
(A) koncept cjeloživotnog učenja, (B) interdisciplinarni pristup,
(C) multikulturalna gledišta.
Interdisciplinarni pristup te integracija pitanja okoliša u neke od
predmeta u obrazovanju postaje novi svjetski trend.
Ovakvo obrazovanje nije neplanska aktivnost. Riječ je o mjeri pomaka
u obrazovanju u pojedinim zemljama, koje se odvija po utvrđenom
nastavnom planu, a sam okoliš se doživljava kao bogata riznica
obrazovnih sadržaja.
U pozadini toga programa leže didaktičko-metodička nastojanja da
se omogući: veći razvitak praktičnih vještina, integriranje tema o
okolišu u školske kurikulume te da se razvija sposobnost upotrebe
metoda poučavanja koje su najprimjerenije aktivnom stjecanju znanja
i razvitku vještina.
Voðeni gore navedenim tezama, izradili smo planove rada po
pojedinim razredima i pojedinim nastavnim jedinkama.
Za svaku nastavnu jedinku definisali smo očekivane ishode, koji su
u vezi sa ishodima ostalih predmeta, predmetnih područja za školski
uzrast.
Definisani očekivani ishodi usmjeravaju nastavnika u način i
mogućnost realizacije, posebno upućuju na to da ishodi ekološkog
obrazovanja nisu odvojeni od ostalih predmetnih područja, te ih tako
ne treba posmatrati, niti ostvarivati.
Zato su u upustvima za nastavnike predložene aktivnosti i predmeti,
u interakciji s kojima se najlakše i najefikasnije mogu ostvariti
očekivani ishodi.
10.
11.
PRVI RAZRED
PROGRAMSKI SADRŽAJ
SATI
OČEKIVANI ISHODI
Učenik će biti sposoban da:
ŠTA JE EKOLOGIJA?
- Pojam okoliša i
njegove zaštite.
4
- uočava i prepoznaje
zagaðivače okoliša i likove
iz slikovnice
- imenuje glavne zagaðivače
- zna da riječ ekologija
počinje slovom E, neki
učenici mogu i da je napišu
- identificiraju brojnost
skupa
- razlikuju zemlju, vodu,
vazduh
- identifikuju zagaðivače
okoliša
- razlikuju osnovne i
složene boje
- pjevaju pjesme o prirodi
UPUSTVO ZA NASTAVNIKE
U cilju efikasnijeg ostvarivanja očekivanih
ishoda preporučujemo integriranje
sa slijedečim predmetima:
Bosanski jezik i književnost
- ilustracija teksta slikovnice “ IZLET “
- imenovanje likova iz priče i pisanje imena
- imenovanje glavnih zagaðivača okoliša
Matematika
- brojnost skupa
-sabiranje i oduzimanje do 20 kroz tekst
( zadaci iz ekologije)
Moja okolina
- zagaðivanje okoline
- va?nost odr?avanja čistoće
- šta možemo uraditi da se riješe ovi problemi
Likovna kultura
- bojenje likova iz slikovnice
- pravljenje maski
- razlikovanje boja
T.Z.O. i muzicka kultura
- simulirati situacije iz sporta (kupimo otpad
i bacamo u kontejner)
- pjevati pjesme o prirodi
DRUGI RAZRED
PROGRAMSKI SADRŽAJ
12.
SATI
OČEKIVANI ISHODI
Učenik će biti sposoban :
ŠTA JE EKOLOGIJA?
- razumjeti posljedice
zagaðivanja okoli?a
- Pojam okoliša i
njegove zaštite.
4
- razumjeti va?nost ekologije
za ?ivi svijet
- razlikovati po?eljan od
nepo?eljnog načina
ponašanja prema okolini
- prepoznati probleme koji
nastaju nepažnjom ljudi
UPUSTVO ZA NASTAVNIKE
Bosanski jezik i književnost
- čitanje slikovnice “ IZLET”
- razgovor o slikovnici
- igranje uloga
- pronalaženje upitnih, uzvičnih
rečenica
Matematika
- uporeðivanje ( veće - manje )
kroz ekološke crteže
- jedinice za masu ( vaganje starog
papira )
Moja okolina
- izrada ekoloških znakova i natpisa
- simuliranje situacija ( pozitivnih i
negativnih ) - ( zaštita i zagaðivanje )
Likovna kultura
- crtanje ekoloških aplikacija
- ekološki natpisi - kolaž papir
TREĆI RAZRED
PROGRAMSKI SADRŽAJ
13.
SATI
OČEKIVANI ISHODI
Učenik će biti sposoban:
ŠTA JE EKOLOGIJA?
- Pojam okoliša i
njegove zaštite.
- analizirati sadašnju
situaciju u kojoj je naš
okoliš
4
- objasniti pojam važnosti
zaštite okoliša
objasniti problem
zagaðivanja
- razvrstati posljedice do
kojih dolazi zagađivanjem
- objasniti va?nost
(vode, vazduha, tla ) za
?ivot ?ivih bića
UPUSTVO ZA NASTAVNIKE
Bosanski jezik i književnost
- čitanje slikovnice
- igrokaz ( likovi slikovnice “ IZLET”
- pisanje sastava o sadašnjoj
situaciji okoliša
- praviti popis stvari koje se mogu
dogoditi ako se nastavi sa zagaðivanjem
Matematika
- rješavanje tekstualnih zadataka
ekološkog sadržaja
- mjerenje veličina (dužina, širina,
visina) dijelova očišćenih od otpada
Moja okolina
- skupljanje sličica o okolišu
- zemlja - planeta
- istraživanje o zaštiti okoliša unutar
uže i šire porodice
Likovna kultura
- pravljenje makete Zemlje
T.ZO. i muzicka kultura
- akcija čišćenja dvorišta
-osmišljavanje melodije
( tekst pjesmice iz slikovnice )
ČETVRTI RAZRED
PROGRAMSKI SADRŽAJ
14.
SATI
OČEKIVANI ISHODI
Učenik će biti sposoban:
- identificirati zagaðivače
okoliša
ŠTA JE EKOLOGIJA?
- objasniti koncept ekologije
- Pojam okoliša i
njegove zaštite.
4
- koristiti skup pitanja pri
analiziranju situacije
- procijeniti i odlučiti na koji
način bi doprinijeli
unapreðenju okoli?a
- razumjeti zajedničku
odgovornost u očuvanju
okoliša
- razumjeti važnost
ekologije za opstanak
planete Zemlje
UPUSTVO ZA NASTAVNIKE
Bosanski jezik i književnost
- pisanje ankete
- intervju
- pisanje pisma
- pravljenje slikovnice - stripa
Matematika
-rač. radnje (množenje - pomnožiti količinu
otpada koju jedna osoba sakupi za 1 godinu)
- mjerenje i vaganje sakupljenog otpada
- izračunavanje obima I povrešine
- računske radnje do 100 000
- izračunati potrošnju vode za prosječnu
porodicu u odreðenom periodu
Moja okolina
- projekti - rad u malim grupama, svaka grupa
bira projekat za koji je zainteresirana
( Zagaðivanje vazduha od tvornica.
Spa?avanje ugro?enih vrsta...)
- sadnja sadnica, uređenje ?kolskog dvori?ta
Likovna kultura
- crtanje, mozaik, izrada makete
- izrada postera ili fotografija kako bi podigli
nivo svijesti stanovništva o potrebi
zaštite okoliša
PRIMJERI NASTAVNIH PRIPREMA ZA
NASTAVNE PREDMETE
Uz ovaj priručnik osmislili smo i “Mali eko priručnik” koji možete
koristiti u nastavi integrišući ga kroz sve nastavne predmete u
skladu sa nastavnim planom i programom.
Naravno, ovo su samo neke ideje koje vam mogu biti putokaz u
realizaciji i koje će potaknuti vašu kreativnost.
Na prvom mjestu nudimo vam model dvočasovne radionice koja će
biti realizovana u sklopu projekta u školama svih deset
Općina SBK-a.
MODEL RADIONICE
UVODNI DIO SATA - rad u velikoj grupi
RAZGOVOR: Gdje idete na izlet? S kim idete? Kada idete?
Šta radite na izletu? Kada izlet završi, šta obavezno
trebamo uraditi? (pokupiti smeće)
Nakon razgovora dati učenicima zadatak da na jedan papir napišu
šta im se sviða, a ?ta ne sviđa u prirodi. Svoj odgovor učenici lijepe
u već pripremljenu tabelu.
U PRIRODI MI SE
SVIÐA
U PRIRODI MI SE
NE SVIÐA
ANALIZA TABELE: Kada svi učenici svoje odgovore zalijepe u tabelu
pročitamo ih sve i kratko komentarišemo svaki
odgovor.
15.
NAJAVA CILJA RADIONICE
Sada ćemo pročitati priču o grupi djece koja su išla na izlet. Djecu su
pratila dva vilenjaka koja se zovu istim imenom. Jedan se zove DOM
i on dolazi iz Bosne i Hercegovine, a drugi se zove OIKOS i on dolazi
iz Grčke. Njihov zadatak je da vide kako se djeca ponašaju u prirodi.
Otvaram prvu stranu “Malog eko priručnika” i čitanje počinjemo
veselom pjesmicom. Čitamo izražajno slikovnicu stavljajući akcenat
na zaga?ivanje zraka, vode i tla.
ANALIZA SLIKOVNICE: Postavljati takva pitanja da učenici uoče
da nam je zagaðen zrak, rijeke, tlo... ? ta su djeca naučila kroz
putovanje u prirodi? Šta ste vi naučili? (otpad ne ostavljaj u prirodi)
DOGOVOR O ZADACIMA - rad u malim grupama
Šta mi možemo uraditi da ljudi više vode računa o okolišu?
Danas ćemo se malo zabaviti i napisati važne poruke našim
prijateljima, roditeljima, komšijama... kojima ćemo ih zamoliti da vode
više računa o našoj Planeti.
Napomena: Uvodni dio možete koristiti za sve uzraste, a praktični
dio prilagoditi uzrastu učenika.
1. razred - crtanje na temu “Okoliš kakav želim”
2. razred - oslikavanje ili pisanje eko poruka na papirnim ili
platnenim vrećicama
3. razred - pravljenje znakova i pisanje eko poruka na istim,
te njihovo postavljanje na vidna mjesta
4. razred - pisanje pisama koja će učenici poslati nadležnim
organima, a u kojima će iznijeti svoje želje o tome
kakav grad žele
ZAVRŠNI DIO SATA
Pokazati i pročitati zadnju stranicu “Malog eko priručnika” i reći da su
OIKOS i DOM sretni jer su i nas naučili nešto o ekologiji i da moraju
krenuti dalje da naðu drugu grupu djece kojoj treba pomoć.
16.
UPUSTVO ZA PRIPREMU I VOÐENJE ČASA
BOSANSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI
Na prvi pogled izmeðu bosanskog jezika i ekologije nema direktne
veze, ali pojedine teme vezane za očuvanje životne sredine mogu se
uspješno obraðivati kroz nastavne jedinke va?ećeg nastavnog plana
i programa za bosanski jezik. Nastavnik mo?e lako uočiti koje je teme
nastavnog plana i programa moguće interpretirati sa aspekta
ekologije. Bosanski jezik je predmet sa najvećim brojem časova i
zbog toga bi trebao biti od izuzetne važnosti i u integraciji ekološkog
obrazovanja. Ekološko obrazovanje u nastavi bosanskog jezika bi se
moglo integrirati na časovima kulture izražavanja, kao i kroz književne
tekstove u kojima bi učenici trebali obratiti pažnju na okoliš i njegovu
ljepotu. Na taj način učenici bi mogli da steknu sposobnost i vještine
da sagledaju probleme u životnoj sredini, kao i sticati saznanja o
uticajima ljudskih aktivnosti na životnu sredinu. Djeca će moći
razmišljati i logički zaključivati o potrebi njihovog angažmana oko
donošenja odluka vezanih za ekologiju, zatim uočiti sa kolikom
ljubavlju i poštovanjem pisac piše o životnoj sredini koju treba cijeniti
i čuvati.
Nastavnik treba kroz ovakve časove:
-motivisati učenike da sami pronaðu dijelove u tekstu u kojima autor
opisuje prirodu,
-da učenici otkriju šta je bio motiv opisa,
-da sagledaju koliko se pisac zadržava na opisima,
-da pronaðu dijelove u tekstu koji ukazuju na aktivnosti i odnos
čovjeka prema prirodi,
-da pronalaze pouke( ideje ) koje će se odnositi na životnu sredinu,
-da prikažu svoju ideju u vidu literarnog dijela (pjesma, prozni tekst,
akrostih...)
Potrebno je da nastavnik dā kvalitetan uvod koji će na samom
početku časa potaknuti učenike na razmišljanje, probuditi njihova
osjećanja, te ih podsticati da djeluju još danas u svom okruženju i
šire. Nakon uvodnog dijela nastavnik može podijeliti učenike u grupe
(jer grupni rad doprinosi razvoju tolerancije, razmjeni mišljenja i
zajedničkom donošenju stavova). Kroz ovakve časove nastavnik
treba da motivira učenike i upućuje ih kako da promjene svoje
ponašanje i svoje navike prema životnoj sredini i ekologiji i podstiče
ih da djeluju na svoje prijatelje, poznanike...
17.
PRIMJERI ČASOVA BOSANSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI SA
SADRŽAJEM O EKOLOGIJI ( ŽIVOTNOJ SREDINI )
primjer 1.
Napomena: Na ovakav način može se obraditi bilo koja pjesmica sa
sadržajem o životnoj sredini.
NASTAVNA JEDINKA: Obrada književnog teksta
UVODNI DIO SATA
Sa učenicima kroz razgovor obnoviti znanje iz moje okoline koje je
vezano za prirodu (npr. meðusobna povezanost biljnog i ?ivotinjskog
svijeta, kru?enje vode u prirodi, ?ivotnu zajednicu - zavisno od
sadr?aja knji?evnog teksta).
GLAVNI DIO SATA
Pročitati izražajno književno djelo (prozni tekst, poeziju ili dio teksta
za lektiru).
Analizirati književno djelo kroz detaljna pitanja kako bi nastavnik
uvidio koliko su učenici usvojili sadržaj teksta.
DOGOVOR O ZADACIMA
Nastavnik će podijeliti učenike u grupe i dati zadatke učenicima da
uoče o kojoj je prirodnoj pojavi riječ, do kojih promjena dolazi,
šta izaziva promjene u prirodi.
RAD UČENIKA - ANALIZA RADOVA
Učenici bilježe svoja zapažanja i na radnu ploču lijepe ispisane papire.
Nastavnik vodi dijalog sa učenicima o izvjesnim zapažanjima.
On treba postaviti takvo pitanje da učenici pronaðu odgovarajući opis
(npr. Zašto je voda potrebna biljkama? Kakva voda treba biti? Kakve
promjene izaziva otapanje leda? itd.).
Porazgovarati na koji način je autor opisao prirodne pojave. Nastavnik
će učenike pozvati da opišu vlastita zapažanja o svom okruženju u
kakvom sada žive. Motivisati učenike da otkriju razliku u opisu iz
književnog djela sa opisom svog okruženja. Posebnu pažnju obratiti
na suprotnosti. Očekivati je da će učenici opisati svoju okolinu kao
zagaðenu i degradiranu. Nastavnik učenike aanimira da iznosu svoja
razmišljanja o uočenim razlikama i podstiče ih na diskusiju o uzrocima
zagaðenja prirode.
18.
ZAVRŠNI DIO SATA
Nastavnik može dati zadatak: Šta učenici mogu uraditi da bi spriječili
zagaðenje okoline? Svoja razmi?ljanja učenici bi zalijepili na plakat
koji će kao podsjetnik uvijek stajati na zidu u učionici.
Primjer 2.
NASTAVNA JEDINKA: Kultura izražavanja (opis vanjskog prostora)
UVODNI DIO SATA
U uvodnom dijelu sata nastavnik može pokazati slike ili prikazati
dokumentarni film nekog grada svjetske ljepote u kojem ljudi vode
računa o sredini u kojoj žive.
-Nastavnik će razgovarati o tome šta im se sviða u filmu ili na slikama
i zbog čega.
GLAVNI DIO SATA
U glavnom dijelu sata nastavnik će učenicima dati temu o kojoj će
pisati (MOJ GRAD KAKAV ŽELIM) i objasniti plan pričanja.
PLAN PRIČANJA
-opći utisak
-opis pojedinosti (kakvo dvorište žele, cvijeće, drveće, ulice, rijeke,
trotoare...)
-uticaj na ljudski život, raspoloženje
-kako sačuvati grad iz svojih snova
Učenici rade svoje zadatke u grupama, nakon čega slijedi
izvještavanje (čitanje radova).
Odabrati najkvalitetniji grupni rad i dati zadatak učenicima da
obrazlože zašto je taj rad najbolji.
ZAVRŠNI DIO SATA
Nastavnik može dati zadatak za zadaću da napišu sastav na temu:
“Moje želje i stvarnost” (opis vanjskog prostora).
19.
Primjer 3.
NASTAVNA JEDINKA: Kultura izražavanja (pisanje pisma)
UVODNI DIO SATA:
U uvodnom dijelu sata ili dan ranije možemo sa učenicima obići oko
škole ili otići do rijeke (ako se nalazi u blizini), ili mogu opisati
okruženje u kojem žive. Razgovarati o tome: Kakvo je okruženje u
kojem oni žive? Šta mogu uraditi da spriječe zagaðivanje okoline?
Voditi razgovor tako da učenici zaključe da mogu pisati pisma
nadležnim ustanovama.
GLAVNI DIO SATA
Objasniti učenicima način na koji se pravilno piše pismo, kako ga
spremiti u kovertu i adresirati.
Učenike podijeliti u grupe i dati im zadatak da napišu pismo nekoj od
nadležnih institucija za zaštitu životne sredine.
Kada napišu svoja pisma, voða grupe izvje?tava.
Odabrati najkvalitetniji grupni rad i učenici obrazlažu zašto su izabrali
upravo taj rad.
Ono pismo koje je najsadržajnije napisano kovertiramo, adresiramo i
šaljemo.
ZAVRŠNI DIO SATA
Nastavnik može dati zadatak učenicima da kroz razgovor s roditeljima
uoče najizraženiji problem zagaðenja okoliša u njihovom bližem
okruženju i napišu pismo nadležnim institucijama.
20.
UPUSTVO ZA PRIPREMU I VOÐENJE CASA MATEMATIKE
Sadržaji o ekologiji mogu se veoma uspješno realizovati kroz
nastavne jedinke važećeg nastavnog plana i programa za
matematiku. Ekološka tema razdvajanja otpada može se realizovati
kroz nastavne jedinke o skupovima. Reciklaža otpada kroz jedinke
vezane za masu (gram, dekagram, kilogram...). Nastavnici na sličan
način mogu organizovati časove u svim razredima, odabirom
pogodnih nastavnih jedinki u kojima je moguće obraditi ove sadržaje.
Na ovakvim časovima nastavnik treba:
- upoznati učenike o količini otpada koji se svakodnevno stvara
ljudskim aktivnostima
- ukazati na zagaðenje ?ivotne sredine usljed neodgovornog
odlaganja otpada.
- probuditi svijest o njihovoj odgovornosti
- razvijati kritičko mišljenje i logičko zaključivanje o načinu postupanja
sa otpadom.
Učenici bi trebali usvojiti znanja o tome:
- šta je otpad
- negativan uticaj otpada na životnu sredinu
- da se otpad treba razdvajati
- da otpad nastaje usljed ljudskih aktivnosti
- da za pojedini otpad možemo dobiti novac
( papir, plastika, staklo, željezo...).
Prethodnu konstataciju možemo obraditi kroz sve nastavne jedinke
(jedinice za masu i vrijeme; jedinice za novac; izračunavanje obima i
površine; skupovi; računske operacije), zavisno od uzrasta.
(npr. Koliko novaca možemo dobiti za 1kg pojedinog otpada?)
Nastavnik treba isticati važnost pojedinca, podsticati kritičko
razmišljanje kroz izradu matematičkih zadataka. Učenici mogu
zaključiti koliko se otpada svakodnevno odlaže u njihovom okruženju
i šta preduzeti da se situacija popravi kako u školi tako u njihovoj
porodici ili lokalnoj zajednici.
21.
PRIMJER ČASA MATEMATIKE SA SADRŽAJIMA O EKOLOGIJI
Primjer 1.
NASTAVNA JEDINKA: Mjerenje mase i vremena
Napomena: Ovaj sat možemo organizovati ispred škole, s tim da
djeca moraju imati rukavice.
UVODNI DIO SATA
Nastavnik će učenike povesti oko škole da pogledaju koliko ima
otpada i pretpostave koliko je kilograma moguće sakupiti i koliko im
za to treba vremena. Nastavnik će na jedan papir bilježiti dječije
pretpostavke. Zatim će podijeliti djecu u grupe i dati različite zadatke.
GLAVNI DIO SATA
1. GRUPA - kupi plastičnu ambalažu u vreće
2. GRUPA - kupi papirnu ambalažu
3. GRUPA - kupi ostatke hrane
4. GRUPA - mjeri vrijeme koje su utrošili sakupljajući otpad
5. GRUPA - vaga otpad
Učenici izvještavaju o dobijenim rezultatima i rezultate porede sa
svojim pretpostavkama, ispisuju ih na papir koji će odnijeti u učionicu.
NASTAVAK RADA:
Na sljedećim časovima nastavnik, koristeći učeničke zabilješke,
može raditi zadatke u nastavnoj jedinki računskih operacija, kao i u
nastavnim jedinkama vezanim za obim i površinu.
22.
Primjer 2.
NASTAVNA JEDINKA: Tekstualni zadaci
UVODNI DIO SATA
Ponoviti o računskim radnjama (sab., oduz., množ., dijeljenje)
NAJAVA CILJA SATA
Danas ćemo raditi tekstualne zadatke za sve četiri računske radnje,
ali na jedan neobičan način. Svaka grupa će sama osmisliti zadatak,
ali na temu ekologija.
GLAVNI DIO SATA
Rad po grupama.
1. i 3. grupa - tekstualni zadaci zagaðenjavazduha
2. i 5. grupa - tekstualni zadaci zagađenja vode
4. i 6. grupa - tekstualni zadaci zagađenja tla
RAD UČENIKA
IZVJEŠTAVANJE: Jedna grupa čita svoj zadatak, a sve ostale ga
rade. Kada svi zadaci budu uraðeni, svaki član svake grupe
anonimno na stikeru izdvaja zadatak koji je po njemu bio najteži,
najkvalitetniji, najinteresantniji i nije izašao iz zadane teme.
(Stikere lijepe na papir postavljen na tabli.) Zajedno analiziramo i
proglašavamo pobjedničku grupu.
ZAVRŠNI DIO SATA - domaća zadaća
Osmisli jedan tekstualni zadatak na temu - plastične flaše.
23.
UPUTE ZA PRIPREMU I VOÐENJE CASA U PREDMETU
MOJA OKOLINA ( PRIRODA I DRUŠTVO )
U nastavnom planu i programu za ovaj predmet, od prvog do
četvrtog razreda osnovne škole, već se izučavaju oblasti ekologije, a
meðu njima i teme o zagađenju zraka, vode, tla i za?titi od zagađenja.
Sadr?aje o ekologiji nastavnik mo?e provoditi kroz sve tematske
oblasti vezane za ovaj predmet ( porodica, ?kola, saobra?aj,
higijena...) zavisno od nastavnikove volje i kreativnosti.
Nastavnik treba:
- razvijati ekološku svijest i kulturu
- osposobljavati za primjenu ekoloških znanja u neposrednoj okolini i
svakodnevnom životu
-razvijati higijenske navike i njihovo njegovanje
-poticati i razvijati stvaralačku maštu i kreativnost
PRIMJER CASA PRIRODE I DRUŠTVA SA SADRŽAJIMA
VEZANIM ZA EKOLOGIJU
Primjer 1.
NASTAVNA JEDINKA: Graða biljaka
UVODNI DIO SATA:
Razgovor o drveću.
- Koga nazivamo “pluca” grada? Zašto?
- Zašto ljudi uništavaju drveće?
- Na koji način ćemo spasiti drveće?
- Ko su “ Mladi gorani”?
GLAVNI DIO SATA:
Svaki učenik će “usvojiti” jedno stablo - drvo. Šta znači usvojiti?
Učenici odlaze u dvorište, obližnji park ili šumu. Svako bira jedno
drvo koje će smatrati svojim. Kada izvrše odabir imaju zadatak:
- očistiti zemlju oko “svog” stabla
- istraživati stablo - koru, grane, listove
- uzeti otiske njegove kore i listova
- mjeriti obim stabla
- sve podatke zapisati u obliku izvještaja
- razgovarati sa svojim stablom
ZAVRŠNI DIO SATA:
Povratak u učionicu i razgovor o obavljenom zadatku.
24.
Primjer 2.
NASTAVNA JEDINKA: Zagaðivanje vode, zraka, tla.
UVODNI DIO SATA:
Igramo se igre Edin kaže:
- Ako je tačna Edinova tvrdnja podignite desnu ruku “Edin kaže”: “Vazduh je smjesa različitih gasova / plinova.”
- Ako je tačna Edinova tvrdnja ustanite “Edin kaže”: “Sva živa bića mogu živjeti bez vode.”
- Ako je tačna Edinova tvrdnja zatvorite oči “Edin kaže”: “Pušači zagaðuju zrak u prostorijama u kojima puše”.
- Ako je tačna Edinova tvrdnja podignite lijevu ruku “Edin kaže”: Ono što nam ne treba bacamo pored kante, a ne u kantu
za smeće”:
GLAVNI DIO SATA:
Danas ćemo biti istraživači. Formirati tri grupe.
1. grupa - ZAGAÐIVANJE ZRAKA
2. grupa - ZAGAĐIVANJE VODE
3. grupa - ZAGAĐIVANJE TLA
Svaka grupa ima zadatak da napravi anketu vezano za svoju oblast.
Kada naprave anketu anketiraju učenike iz suprotnih grupa.
RAD UČENIKA - IZVJEŠTAVANJE
ZAVRŠNI DIO SATA:
Učenici dobivaju zadatak za domaću zadaću da anketiraju članove
svoje porodice i komšije.
Primjer 3.
NASTAVNA JEDINKA: Higijena u školi
UVODNI DIO SATA:
U jednu neprovidnu vreću stavimo predmete iz učionice, komade
zgužvanog papira, olovke, papiriće i kesice od čokolade i bombona...
Zadatak je da svako dijete zavuče ruku u vreću i izvuče predmet.
Svako dijete će imati nešto u ruci. Nastavnik će svakog učenika pitati
šta ima u ruci i gdje će predmet ostaviti. Učenici koji u ruci imaju
otpad odnose ga u kantu. Razgovarati zašto otpad bacamo u kantu i
šta je to higijena učionice.
25.
GLAVNI DIO SATA:
RAD U GRUPAMA
Svaka grupa ima zadatak da pravi cvjetove kako bi ukrasili učionicu.
Za rad pripremiti: kolaž, makaze i ljepilo.
ZAVRŠNI DIO SATA:
Cvjetovima koje smo napravili ukrašavamo našu učionicu.
Primjer 4.
NASTAVNA JEDINKA: Reciklaža papira - vrijeme rada 2 sata
Napomena: Ova nastavna jedinka može se uraditi kroz
interdisciplinarni pristup u korelaciji s likovnim obrazovanjem.
UVODNI DIO SATA - prvi sat
Kroz tehnike MAPA POJMOVA saznati šta učenici znaju o recikliranju.
- Na velikom papiru stoji pojam RECIKLAŽA, učenicima podijeliti
listiće, svaki učenik jedan listić. Zadatak je da učenici napišu prvu
asocijaciju na zadani pojam. Čim napišu, lijepe na veliki papir.
Kada svi učenici završe čitamo njihove pojmove i komentarišemo.
Dati tačno objašnjenje pojma reciklaža.
GLAVNI DIO SATA:
RAD U GRUPAMA - svaka grupa ima isti zadatak.
DOGOVOR O ZADACIMA
Sakupljeni stari papir izrežemo na što manje komadiće. Izrezani
papir stavljamo u posudu sa mlakom vodom te ga malo izgnječimo i
ostavljamo neko vrijeme da od starog papira nastane ”kaša”.
ZAVRŠNI DIO SATA:
Učenicima iznesemo nekoliko primjera šta sve možemo praviti od
recikliranog papira (nove listove za pisanje, makete, ukrase,...).
U zavisnosti od njihovih afiniteta dogovaramo nastavak rada na satu
Moja okolina - Priroda i društvo ili satu Likovnog odgoja.
26.
NASTAVAK RADA NA SATU PRIRODE I DRUŠTVA:
U pliću posudu (tepsiju) stavljamo sloj glatkog papira iz časopisa ili
starog kalendara. Na taj sloj stavljamo našu kašu od starog papira
tako što je dobro iscijedimo, a zatim oklagijom ili nekim valjkastim
predmetom izvaljamo. Ovako pripremljene posude sa papirom
ostavljamo da se suše, kada ćemo ih moći lako odvojiti od podloge.
Na dobivenom papiru ispisujemo eko poruke.
ZAVRŠNI DIO SATA - PRIRODA I DRUŠTVO
Pravimo izložbu radova u učionici.
NASTAVAK RADA NA SATU LIKOVNE KULTURE
Od “kaše” starog papira pravimo različite oblike koje ćemo upotrijebiti
za izradu reljefa ili makete. (brda, drveće, rijeke, kuće, cvijeće,... )
Izraðene oblike ostavljamo da se osu?e.
Osušene oblike bojimo i lijepimo na pripremljenu čvrstu podlogu.
ZAVRŠNI DIO SATA - LIKOVNA KULTURA
Pravimo izložbu radova u učionici i odabir najboljeg rada.
27.
UPUTSTVO ZA PRIPREMU I VOÐENJE CASA TJELESNOG
ODGOJA, LIKOVNE I MUZICKE KULTURE
Poznato nam je da je za djecu od najranijeg uzrasta najefikasniji
način učenja interaktivna nastava kroz sportsku i muzičku igru, kao i
kroz kreativne likovne radionice. Kroz praktične i tjelesne vježbe u
sklopu nastave tjelesnog odgoja, muzičke i likovne kulture možemo
unaprijediti dječije zdravlje u tjelesnom i psihološkom smislu. To vodi
unapre?ivanju kvalitete vje?banja, formiranja zdravog načina života,
razvoja kreativnosti i ekološki usmjerenog ponašanja.
Igre zadovoljavaju potrebe djece za kretanjem i aktivnošću, a
kreativne likovne radionice razvijaju maštu i stvaralačko mišljenje kod
djece.
Moguće je realizovati interaktivnu nastavu kroz spoj tjelesnog
odgoja, muzičke i likovne kulture i ekologije u cilju formiranja ekološki
usmjerenog ponašanja.
Kroz ovakav vid nastave djeca će:
- shvatiti važnost tjelovježbe na svježem zraku
- naučit će koliko je važno održavati ličnu higijenu i higijenu
prostora
- uvidjet će različite mogućnosti za igru u okruženju nedirnute prirode,
te više vremena provoditi u prirodi
- kreativno se izražavati u cilju očuvanja životne okoline
( pisati poruke, pjesmice, izraðivati plakate, ukra?avati kante...)
Nastavnik može ukazati djeci na činjenicu kako uspješni sportisti,
muzičari, pjevači, slikari,... imaju velike mogućnosti (zbog svoje
popularnosti ) uticati na pozitivan stav o prirodi i potrebi njene
zaštite. (Navesti neka od imena).
PRIMJER CASA TJELESNOG I ZDRAVSTVENOG ODGOJA
SA SADRŽAJIMA VEZANIM ZA EKOLOGIJU
Primjer 1.
NASTAVNA JEDINKA: - Štafetno trčanje
UVODNI DIO SATA:
Izvesti djecu u dvorište i ponijeti ranije pripremljene kutije koje će Vam
poslužiti kao kontejneri.
28.
Svi učenici imaju jednokratne rukavice. Pripremni dio - zagrijavanje.
zadatak nam je da pokupimo sav otpad u dvorištu i stavimo ga na
jedno mjesto (hrpu).
NAJAVA CILJA SATA Danas ćemo raditi štafetno trčanje sa zadatkom.
GLAVNI DIO SATA:
Učenike podijeliti u četiri ekipe. Zadatak:
Na znak učitelja po jedan učenik iz svake ekipe trči najbrže što može
do mjesta s otpadom i uzima po jedan dio onoga što njegova ekipa
sakuplja (npr. 1. ekipa - plastične flaše; 2. ekipa - plastične kese;
3. ekipa - papir i 4. ekipa ostala ambalaža). Vraća se najbrže do svog
sljedećeg člana ekipe i predaje mu taj komad otpada. Ovaj član ekipe
trči brzo do kontejnera (kutije) s odgovarajućim natpisom, ubacuje
otpad i vraća se do grupe gdje mora dotaći sljedećeg igrača.
Igra traje dok ekipa u kutiju ne ubaci sav otpad koji sakuplja.
Pobjednik je ona ekipa koja prva sakupi svoj otpadni materijal.
igrač 2.
kese
START
1.
ost.
otpad
igrač
pl.
boce
A
OTP D
papir
1.1. Šematski prikaz kretanja prva dva igrača.
Nakon proglašenja pobjednika kutije s otpadom odnosimo u
kontejnere. Skidamo rukavice i ubacujemo ih u kontejner sa
plastičnim kesama.
ZAVRŠNI DIO SATA:
Ulazimo u školu i peremo ruke sprovodeći i razvijajući
higijenske navike.
29.
PRIMJER CASA MUZICKE KULTURE SA SADRŽAJIMA
VEZANIM ZA EKOLOGIJU
Primjer 1.
NASTAVNA JEDINKA - KOMPONOVANJE
UVODNI DIO SATA:
Otpjevati neku pjesmicu o prirodi (npr. Potočić, Ima jedan cvijetak
žuti,...).
Danas ćete svi biti mali kompozitori.
GLAVNI DIO SATA:
Vaš današnji zadatak je da osmislite melodiju za pjesmu Ekologija.
TEKST PJESME:
Ekologija je nauka važna
i poruku koju nam šalje
je veoma snažna.
Vazduh, voda, zemlja
je sve što nam treba.
Bez prirode života nema
i to nam je glavna tema.
Učenički rad.
1. grupa
2. grupa
3. grupa
4. grupa
5. grupa
-
rok melodija
pop melodija
rep melodija
narodna melodija
sevdalinka
RAD PO GRUPAMA - KONCERT
Nakon osmišljene melodije svaka grupa ima nastup i izvodi svoju
pjesmu.
Neutralni žiri svaku grupu ocjenjuje ocjenom od 1 - 5. Kada sve grupe
otpjevaju, žiri proglašava pobjednika.
ZAVRŠNI DIO SATA:
Pobjednička grupa još jednom izvodi svoju pjesmu.
30.
PRIMJER ČASA LIKOVNE KULTURE SA
EKOLOŠKIM SADRŽAJEM
Priroda je velika inspiracija za ispoljavanje kreativnosti, pa samim
tim i za aktivnosti crtanja i oblikovanja.
Djeca se likovno izražavaju jer imaju potrebu da iskažu svoj svijet,
svoje viðenje svijeta, predmeta i pojava, svoje strahove i
odu?evljenja. Ako uzmemo u obzir gore navedeno onda je ovo
najbolji način da uvidimo i saznamo što djeca znaju o životnoj
sredini, što žele i očekuju u budućnosti i da se i sami uključe u
kreiranje novog načina ponašanja u svrhu unapredenja svijesti
o okolišu.
Kroz satove likovne kulture učenike možemo naučiti kako od otpadnih
materijala napraviti različite predmete koje kasnije mogu koristiti u
nastavi i svakodnevnom životu, kako kroz svoje likovne radove poslati
svijetu poruku, kako ukazati na onečišćenje rijeka...
Velike mogućnosti integracije tema s ekološkim sadržajem i
likovne kulture te različit način obrade tema naveli su nas da vam
u ovom dijelu ne dajemo kompletnu pripremu jednog sata već da
vam ponudimo različite ideje za aktivnosti na vašim časovima.
KREATIVNE RADIONICE:
-
izrada eko znakova
izrada eko postera, plakata, zidnih novina...
pravljenje maski
izrada ukrasa i nakita od materijala iz prirode ili otpadnog papira
izrada lutki od plastičnih flaša
izrada kućica za lutke od plastičnih flaša
izrada torbi, cekera od starih majica, hlača...
izrada torbi od plastičnih kesa
ispisivanje eko poruka i oslikavanje majica
pravljenje kanti od kartona
pravljenje kutijica za olovke, gumice...
ukrašavanje staklene ambalaže
ukrašavanje kontejnera i kanti za smeće u svom okruženju
oslikavanje starih betonskih zidova sa eko sadržajem
osmišljavanje eko kutka u svom razredu
31.
EKO PITALICA
Odgovarajte na sljedeća pitanja i zaokružite slova pored
odgovora koji mislite da je tačan. Potom zaokružena slova
upišite u kvadratiće i saznat ćete ko ste.
1.
Otpatke treba bacati:
2.
M - u korpu za otpatke
A - u rijeku
C - u školsku torbu
Rijeke zagaðuju
?tetne vode iz:
3.
Automobile treba
parkirati u:
S - česme
A - tvornice
B - parka
F - kuću
O - park
L - garažu
4.
Otpadne vode
koje se ispuštaju
u rijeke ugrožavaju
život:
I - ribama
G - vjevericama
5.
Koji od ovih
predmeta ne spada
u krupni otpad:
E - flašica soka
D - mašina za veš
J - frižider
7.
Koje od
navedenih voćki
ne treba prati:
O - banane
N - jabuke
T - šljive
6.
Ponovno
iskorištavanje papira
zove se:
R - reklamiranje
K - recikliranje
Z - renoviranje
8.
Na livadi ispred
škole lijepo je
posaditi:
P - stari televizor
L - cvijeće
M - auto gumu
10.
Ime simpatije
treba napisati na:
H - zid zgrade
G - spomenar
A - klupu u parku
9.
Krčenje šume
je:
O - sječa drva
M - pravljenje kućica
C - kopanje podzemnih
kanala
32.